Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wielkie Antyfony Adwentowe – 22 grudnia

22.12.2017 . kg

Kraków | Klasztor i Bazylika Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu

O Rex géntium et desiderátus eárum, lapísque anguláris, qui facis útraque unum: veni et salva hóminem, quem de limo formásti. 

O Królu narodów przez nie upragniony, kamieniu węgielny Kościoła, przyjdź zbaw człowieka, którego utworzyłeś z prochu ziemi.

Dzisiejsza antyfona w swej treści zapowiada kim będzie upragniony Mesjasz. Oczekiwany posiada godność królewską. Jednak Jego panowanie nie obejmuje ograniczonego terytorium, On jest władcą wszystkich narodów, Jego panowanie sięga poza wszelkie granice. W Liście św. Pawła  do Filipian czytamy:

Dlatego Bóg Go nad wszystko wywyższył

i darował Mu imię ponad wszelkie imię,

aby na Imię Jezusa zgięło się każde kolano

istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.

Chrystus nie tylko panuje nad ziemią, nad wszelkim stworzeniem, ale panuje nad chorobami, demonami, grzechem ukazał ukazał to w Ewangelii. Tekst dzisiejszej antyfony budzi respekt wobec Tego kogo przywołujemy. Jest On królem ogarniającym wszystko i jednoczącym w sobie całe stworzenie. On może zapanować nad tym co wymyka się spod kontroli w naszym życiu.

Śpiewamy, że Chrystus, jest tym, który łączy wszystkie ludy w jedno, że jest kamieniem węgielnym czyli fundamentem na którym opiera się Kościół i jego jedność. Trwanie Kościoła oparte jest na tym, że trwa w nim żyjący Pan, dzięki czemu w Kościele - Mistycznym Ciele Chrystusa, mogą się spotkać najbardziej oddaleni od siebie.

Kamień węgielny, czyli podstawa, utwierdzenie i oparcie jest przeciwstawiony prochowi uległemu każdemu powiewowi wiatru. Chrystus, wchodzący ze swoim życiem w doczesność człowieka, może czynić z niego twierdzę, której nie zniszczy żadne zło.

o. Marcin Drąg OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij