Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Włochy. Kapituła generalna nadzwyczajna.

06.08.2018 Jan Maria Szewek

W Nemi we Włoszech odbywa się Kapituła generalna nadzwyczajna, która zajmuje się rewizją Konstytucji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych - ustaleniem i zatwierdzeniem tekstu. W spotkaniu, które ma potrwać do 26 sierpnia, bierze udział blisko 100 delegatów.

„Obecna kapituła generalna nadzwyczajna ma za zadanie przystosować zgodnie ze znakami czasu i wskazaniami Kościoła nasze Konstytucje tak, aby dowartościować proroctwo, misję i wymowę franciszkańskiego życia zakonnego w dzisiejszym Kościele i w świecie” – napisał Generał Zakonu o. Marco Tasca w specjalnym liście zwołującym 201. Kapitułę.

Definitorium generalne przygotowało tekst Konstytucji jako Instrumentum laboris do przedłożenia pod dyskusję i głosowanie podczas Kapituły.

Uczestnikami kapituły generalnej nadzwyczajnej z prawem głosu są: minister generalny, ex-ministrowie generalni, definitorzy generalni, ministrowie prowincjalni, kustosze generalni i prowincjalni oraz delegaci generalni.

Jako „słuchacze” w Kapitule generalnej nadzwyczajnej uczestniczą: delegat ministra prowincjalnego, pod warunkiem, że delegatura prowincjalna istnieje formalnie przynajmniej od dziesięciu lat i że przebywa w niej przynajmniej dziesięciu zakonników; prokurator generalny, ekonom generalny, sekretarz ds. formacji i sekretarz ds. animacji misyjnej. Delegaci ministrów prowincjalnych mają swobodę wyboru uczestniczenia bądź nieuczestniczenia w kapitule generalnej nadzwyczajnej, ponieważ, jako słuchacze na kapitule, nie mogą przystępować do głosowań nad tekstami.

Z krakowskiej prowincji franciszkanów w Kapitule uczestniczą: prowincjał o. Marian Gołąb, kustosz boliwijski o. Carlos Antonio Catalán, kustosz słowacki Tomaš Lešnak oraz delegaci wybrani przez Zwyczajną Kapitułę Prowincjalną: o. Stanisław Strojecki, o. Kazimierz Malinowski, o. Jarosław Zachariasz, o. Paweł Dybka i o. Przemysław Michowicz.

Ponadto są też inni braci z krakowskiej prowincji (bez możliwości głosowania): o. Dariusz Mazurek - delegat prowincjalny w Peru, o. Jarosław Wysoczański - sekretarz generalny ds. animacji misyjnej, o. Ryszard Wróbel - delegat generalny ds. komunikacji, o. Piotr Tymko ze Stanów Zjednoczonych – tłumacz z j. polskiego na j. angielski, o. Jacek Lisowski z Rzymu – tłumacz z j. hiszpańskiego na j. polski, o. Marek Wilk z Paragwaju – tłumacz z j. polskiego na j. hiszpański i o. Stefan Tuszyński z Polski – tłumacz z j. polskiego na j. włoski.

O. Marco Tasca przypomina, że „Kapituła generalna nadzwyczajna nie sprawuje tylko najwyższej władzy w całym zakonie, ale stanowi także okazję do zweryfikowania i wzrostu życia naszej rodziny, naszego proroctwa w Kościele; że jest intensywnym czasem modlitwy i wiary; że jest czasem braterskiego spotkania, wymiany doświadczeń, wzajemnego ubogacenia się; że jest czasem poważnej i pracochłonnej weryfikacji, poprzez którą Zakon pyta się o swoją wierność charyzmatowi św. Franciszka i szuka sposobów, jak być wiernym i mieć znaczenie w naszych czasach i w naszym społeczeństwie.

tekst: o. Jan Maria Szewek

foto: o. Ryszard Wróbel (www.capgenofmconv.org)Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij