Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wołanie wiosny

14.05.2017 Andrzej Zając

Ta kilkakrotnie restartująca wiosna przypomina człowieka. Ten zaczyna na nowo z nowym entuzjazmem. I gaśnie. I znów zaczyna. Czasem się zniechęca. Jeśli jednak pozostaje w nim choć szczelina, przez którą przedrze się promień Bożego światła, może znów zapłonąć i powstać do życia.

Święci, ludzie Boży, czytają nie tylko Księgę Słowa, ale i Księgę Natury. Bóg bowiem przemawia do człowieka na różne sposoby. Niezmiennie najmocniej przemawia przez Syna, który jest Słońcem Sprawiedliwości. Dlatego św. Franciszek upodobał sobie w słońcu. Do Boga w uwielbieniu wołał: „Pochwalony bądź, o mój Panie, z wszystkimi Twymi stworzeniami, / a szczególnie z panem, bratem Słońcem, / bo światłem dnia jest i oświecasz nas przez niego. / I jakże jest piękny i promienny z wielkim splendorem: / Ciebie, Najwyższy, daje nam wyobrażenie”.

Człowiek zniecierpliwiony chłodem zimy z trudnością zauważa, że nawet kasztany już porządnie rozkwitły. Na szczęście Bóg się nie niecierpliwi. Zagląda przez szczelinę duszy i budzi światłem nowego dnia. I czeka cichutko. Aż człowiek da się obudzić na dobre. Wtedy, bardziej niż słońce, piękny jest i promienny. Bo jaśnieje już nie sam w sobie, ale miłością Boga w nim.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij