Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wolna Ojczyzna!

11.11.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Kiedy 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, Adam Stefan Sapieha, wtedy jeszcze biskup krakowski, odprawił  na Wawelu uroczyste nabożeństwo, a w katedrze zabrzmiało podniosłe Te Deum. Rok później mówił: „Chwila obecna dana nam przez Boga po to, aby w niej budować gmach Ojczyzny naszej. Zmarnować nam tej chwili nie wolno, jesteśmy za nią przed Bogiem odpowiedzialni”. 

Niestety już dwie dekady później, w przeddzień uroczystości 1939 r. jako Książę Arcybiskup Metropolita Krakowski musiał wydać polecenie, zakazujące odprawiania nabożeństw związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zrobił to w trosce o wiernych, ostrzegając przed surowymi konsekwencjami grożącymi ze strony okupanta.

Dziś żyjemy w wolnej Ojczyźnie. W kolejną rocznicę odzyskania przez nią niepodległości nie zapomnijmy podziękować Dobremu Bogu za ten dar. Pamiętajmy też o wszystkich, którzy polegli w walce o jej wolność. 

kg

Obrazy Księcia Kardynała Adama Sapiehy pochodzą z kolekcji portretów biskupów krakowskich, znajdującej się w Klasztorze Franciszkanów w Krakowie.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij