Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wolontariat dla Kresów 2020

28.07.2020 . kg

Fundacja | Brat Słońce

9 sierpnia 2020 r. rusza kolejna edycja sztandarowej już akcji „Wolontariat dla Kresów”, której organizatorem jest franciszkańska Fundacja Brat Słońce. Dla dwunastu wolontariuszy, którzy w dniach 9-16 sierpnia wyjadą do Bołszowiec, będzie to niepowtarzalna okazja do poznania kresowej historii Polski na terenie dzisiejszej Ukrainy.

W Bołszowcach, niewielkim miasteczku leżącym 100 km na południe od Lwowa, znajduje się cmentarz z polskimi nagrobkami, wśród których są groby uczestników Powstania Listopadowego i Styczniowego. Zaniedbanym cmentarzem przez lata nikt się nie zajmował ponieważ po II wojnie światowej wysiedlono mieszkających tam Polaków. Cmentarz popadał w ruinę aż do 2015 r., kiedy to miała miejsce pierwsza wizyta wolontariuszy Fundacji Brat Słońce. Coroczne prace wolontariuszy na bołszowieckim cmentarzu pozwalają ocalić kilkadziesiąt polskich mogił od zniszczenia. W tym roku prace porządkowe prowadzone będą również na cmentarzu w Podilli, miejscowości leżącej w odległości ok. 10 km od Bołszowiec.

W Bołszowcach funkcjonuje także Sanktuarium Matki Bożej ufundowane w XVII w. przez polskiego hetmana Marcina Kazanowskiego. Od 2002 r. każdego lata odbywają się tam Franciszkańskie Spotkania Młodych, w organizacji których pomagają wolontariusze Fundacji. Niestety w tym roku, ze względu na pandemię Covid-19, dni młodych nie odbędą się.

Akcja „Wolontariat dla Kresów” cieszy się co roku dużą popularnością. Zainteresowanie tegoroczną edycją było szczególnie duże. Zgłoszeń było więcej niż w poprzednich latach, a wśród wybranej dwunastki, są zarówno nowi wolontariusze, pragnący przeżyć wakacyjną przygodę z Kresami, jak i  uczestnicy z poprzednich lat, co świadczy o tym, że wyjazd z Fundacją Brat Słońce to nie tylko praca, ale także okazja do nawiązania przyjaźni i poznania historii. To również okazja do odwiedzenia ważnych dla polskiej historii miejsc. W tym roku wolontariusze zatrzymają się m.in. we Lwowie i w Stanisławowie.

Od samego początku opiekunem uczestników akcji „Wolontariat dla Kresów” jest o. Bronisław Staworowski, który czuwa nad całością i pracuje ramię w ramię z innymi. W tym roku do fundacyjnej ekipy dołączy także o. Adam Dudek, nowy prezes Fundacji Brat Słońce.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij