Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wrocław. Spotkanie Muzykujących Rodzin

07.12.2017 . kg

Wrocław | Parafia pw. Św. Karola Boromeusza

Spotkania Muzykujących Rodzin odbywają się we Wrocławiu i są kontynuacją Ogólnopolskich Spotkań Muzykujących Rodzin, które odbywały się w stolicy Dolnego Śląska od 1976 r. (miały 12 edycji), a na których swoje pierwsze kroki na estradzie stawiała m.in. Justyna Steczkowska z rodziną czy Trebunie Tutki.

Nieżyjący już Bronisław Pałys, były dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST, głównego organizatora tej imprezy, podkreślał kiedyś, że „wskrzeszenie” muzycznych spotkań nastąpiło z myślą o 2016 r., gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. – Mamy zamiar przez 4 lata tak rozwinąć ten festiwal, by w 2016 r. objął zespoły i z Polski, i z zagranicy – mówił. – Za 4 lata chcielibyśmy pokazać także grupy etniczne muzykujące w Polsce – m.in. zespoły prezentujące kulturę żydowską, romską, muzułmańską

W dniach od 25 do 26 listopada 2017 r. odbył się we Wrocławiu po raz kolejny zjazd rodzin muzykujących. Spotkania te zwykle odbywały się pod koniec lata. Wyjątkowo w tym roku impreza miała miejsce pod koniec listopada. W naszym kościele parafialnym i w Sanktuarium MB Łaskawej Opiekunki Małżeństwa i Rodzin odbyła się inauguracja imprezy oraz jej uroczyste zakończenie z koncertem zespołów w niedzielę podczas sumy o godz. 13.00.

W tym roku na zjazd stawiła się Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubziny spod Rzeszowa, rodzinne trio „Sióstr Sadowskich” wykonujące muzykę i śpiewy cerkiewne, białoruskie, rosyjskie i ukraińskie, a także Zespół „Warzęgowianie” oraz z Niemiec Grupa Rodziny Heider prezentująca szeroki repertuar: klasykę, muzykę filmową i ludową na akordeonach.

Co roku muzykujące rodziny przyjeżdżają do franciszkańskiej świątyni również ze względu na kapelana rodzin muzykujących – proboszcza, o. Marka Augustyna. Spotkanie Rodzin Muzykujących odbyło się dzięki środkom pozyskanym z Ośrodka Kultury i Sportu przy Urzędzie Marszałkowskim. Współorganizatorem spotkań jest PSE Polest.

o. Jan Czarnik

fot. o. Jan CzarnikTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij