Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wspólnota Laudato si’ w Radomsku

17.11.2020 . kg

REFA | Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu

Powstała przed rokiem przy franciszkańskim klasztorze w Radomsku Wspólnota Laudato si’, mimo trudności związanymi z pandemią, realizuje kolejną akcję pt. „Mniej znaczy więcej w parafii, na cmentarzu i w domu”. MNIEJ – smogu, śmieci, bałaganu wokół nas! WIECEJ – czystego nieba, porządku, harmonii i piękna! To nasza mała odpowiedź na wielkie problemy współczesności! Nasz chrześcijański głos w debacie o ochronie przyrody, środowiska i klimatu! – piszą jej liderzy.

W listopadzie przeprowadzili kampanię społeczną zachęcającą do dobrych wyborów w czasie odwiedzin grobów bliskich na cmentarzach. Inspirując się działaniami Caritas i REFA proszą, aby w tych szczególnych dniach pamiętać o zarezerwowaniu czasu na modlitwę, Eucharystię, chwilę refleksji oraz cieszyć się żyjącymi na tym świecie: rodziną i przyjaciółmi. Dają też wiele pomysłów jak zmniejszyć ilość kupowanych „akcesoriów cmentarnych".

„Wybierz ozdoby, świece, znicze bardziej przyjazne dla środowiska albo zrób je samemu. Zrezygnuj ze sztucznych kwiatów – na rzecz naturalnych, które ulegną biodegradacji. Segreguj odpady…” – to niektóre z praktycznych eko-porad jak mądrze i po Bożemu przeżywać Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny i każde odwiedziny na cmentarzu. Akcji towarzyszyły sugestywny plakat, ulotki oraz wystawy naturalnych stroików i zniczy.

Przypominają, że 24 maja 2020 r., w 5. rocznicę podpisania franciszkańskiej i ekologicznej encykliki Laudato si’, Ojciec Święty Franciszek ogłosił rok z encykliką do 24 maja 2021 r. i prosił o zaangażowanie ludzi Kościoła w projekty ekologii integralnej oraz o przekształcanie obiektów kościelnych według zasad ekologicznych i neutralności klimatycznej.

Sami planują jeszcze cykl spotkań, katechez i warsztatów na tematy ekologiczne w duchu franciszkańskim oraz kolejne kampanie społeczne proponujące alternatywę w stylu przeżywania ważnych wydarzeń religijnych według wskazań encykliki Laudato si'. Mają nadzieję, że realizacja celów projektu zmieni świadomość jego uczestników i wpisze myślenie ekologiczne w praktykę życia chrześcijańskiego.

Zmianę świadomości i zachowań konsumpcyjnych mieszkańców miasta i okolicy chcą realizować poprzez uświadomienie odpowiedzialności konsumenckiej jako chrześcijańskiego świadectwa, promocję współdzielenia się i szukania alternatywnych pro-ekologicznych zachowań oraz katechezy i warsztaty inspirowane encykliką Laudato si'.

Ta ekologiczna inicjatywa wspólnoty Laudato si’działającej w Radomsku przy klasztorze franciszkanów i parafii św. Lamberta jako Parafialny Zespół Caritas realizowana jest w ramach programu pt. „Ekologia integralna encykliki Laudato si’w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych” realizowany przez Caritas Polska i dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij