Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wszystko nowe – recenzja książki „Zacznij od nowa”

22.01.2018 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Oto czynię wszystko nowe…  Ap 21

„Historia św. Franciszka, syna bogatego kupca, który odrzucił beztroskie, dostatnie i światowe życie, stając się […] całkowicie oddanym Ewangelii, w naszych czasach wydaje się nieco anachroniczna” – słowa te pochodzą z nowej książki Gaetano Lo Russo „Zacznij od nowa. Odpowiedź na każdy stan ducha”, opublikowanej przez Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”. Są oczywiście prowokacją do myślenia i działania.

Analizując biografię Ojca Zakonu Serafickiego, nie można  nie dostrzec, że w pewnym momencie zaczął wszystko od nowa – nowe imię i adres, i zupełnie odmienna niż dotychczas droga życia. Już nie rycerz, lecz walczący bez oręża ubogi. To, co wydawało się gorzkie, stało się słodkie…

A czy dziś nie jest tak, że wielu z nas ma ochotę całkowicie zmienić swoje życie? Tylko to nie jest takie łatwe… Może wręcz niemożliwe.

Niemożliwe? Wszak dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Książka Gaetano Lo Russo zaprasza czytelnika do wyruszenia w ekscytującą podróż w głąb samego siebie. Jej podtytuł sugeruje, że zawiera odpowiedź na każdy stan ducha.

Autor jest kapłanem ze zgromadzenia Rogacjonistów Serca Jezusowego, teologiem, filozofem i psychologiem od wielu lat pracującym z młodzieżą. Jego książka jest jednak adresowana do każdego, bez względu na wiek. Lo Russo przypomina we wstępie, że każdy z nas realizuje się dzięki pięciu siłom  otrzymanym w dniu narodzin. Są nimi: logos (nasze myśli), pathos (ukierunkowanie naszego serca), eros (dzięki któremu się narodziliśmy), ethos (zarządzający działaniem) i topos (przestrzeń, którą  zajmujemy). Właściwa proporcja tych elementów przydaje osobie jeszcze jedna cechę – epos. Jesteśmy bohaterami opowieści. Każdy z nas wyznacza własną drogę życia i jej kierunek. I wszyscy na tej drodze błądzimy.

Jeśli w naszym życiu coś jest nie tak, musimy zaufać Panu i być otwartym na zmiany. Nie można też poddawać się otaczającej nas atmosferze nihilizmu, sceptycyzmu czy relatywizmu. I jeszcze ten ciągły wyścig z czasem, który pędzi coraz szybciej. Autor zauważył, że korzystanie z urządzeń elektronicznych znacznie przyśpiesza tempo życia.

Warto też zajrzeć do swojego serca – jeśli znajdziemy w nim nudę, zniechęcenie, nierozwiązane problemy, to nie jest dobrze. Czas na zmiany. Zaczynamy! Ale jak?  Książka „Zacznij od nowa” może być przewodnikiem i drogowskazem – każdy rozdział to jeden miesiąc wyznaczający pewien etap pracy nad sobą. Autor podkreśla, że chce dać czytelnikowi  nie rybę, lecz wędkę. Radość z osobiście odniesionego sukcesu jest wszak większa :).

Na każdy miesiąc zaplanowano – tak jak w szkole – jeden temat. Do niego dołączone jest ćwiczenie – zadanie domowe dla czytelnika. Jest też propozycja lektury, czasem z podkładem muzycznym. Autor poleca w celu pogłębienia tematu książki o przeróżnej tematyce m.in. Księgę Koheleta, „Folwark zwierzęcy” Georga Orwella czy „Imię róży” Umberto Eco. Ostatnia część rozdziału to psychologiczny opis „drugiego ja”, które mieszka w każdym z nas , choć nie zawsze sobie to uświadamiamy. Kogo więc możemy zobaczyć w lustrze oczu innych ludzi? Alchemika? Latarnię? Kujona? Myśliciela? A może naklejkę? Intrygujące, prawda?

Zainteresowanych zapraszam do lektury i  działania.  Nikt nie mówi, że będzie łatwo, ale warto przejść proponowaną przez autora drogę przemiany. Odnaleźć pokój serca, radość, miłość i spotkać Przyjaciela. Książka jest przepisem na  chleb nowego życia. Lo Russo jednak ostrzega: „ Mam nadzieję, że przygotowałem wystarczająco dużo wody, soli, mąki i drożdży dla wszystkich. Do każdego należy wykonanie zaczynu. Lecz trzeba uważać na właściwe proporcje. Wystarczy chwila nieuwagi, by ciasto zmieniło się w zakalec”.

A może Twoim postanowieniem noworocznym będzie: „Oto czynię wszystko nowe”? To co? Zaczynamy z tym zaczynem? :) Św. Franciszek podpowiada, że warto!

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij