Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Wychowajcie nas we wspólnocie braterskiej”

07.10.2019 . kg

Prenowicjat | Prenowicjat Franciszkanów - Głogówek

10 kandydatów do zakonu przyjęli w roku akademickim 2019/2020 krakowscy franciszkanie (ośmiu z Polski i dwóch z Ukrainy). Postulat w Głogówku na Opolszczyźnie odbywać z nimi będzie również kandydat czeskiej prowincji franciszkanów. W uroczystość św. Franciszka z Asyżu, 4 października 2019 r., rozpoczęli pierwszy rok formacji zakonnej.
 

„Prosimy Ciebie, bracie prowincjale i braci tej wspólnoty, abyśmy mogli przebywać z wami, przekonać się przy waszej pomocy, czy to jest nasze powołanie – naśladować Pana naszego Jezusa w rodzinie franciszkańskiej. Nauczcie nas modlić się i dokonać prawdziwego nawrócenia; wychowajcie nas we wspólnocie braterskiej z cierpliwością i radością” – prosili zgodnie podczas obrzędu przyjęcia.
Prowincjał o. Marian Gołąb wręczył im „Tauki” i „Pisma św. Franciszka”.
„Przyjmij, bracie, znak Tau, symbol Krzyża, który Święty nasz Ojciec Franciszek wybrał dla siebie i swoich braci jako znak i pamiątkę miłości Chrystusa. Przyjmij, bracie, ‘Pisma św. Franciszka’, które zwierają słowa i życie serafickiego Ojca Świętego Franciszka. Niech będą dla ciebie orzeźwiającym źródłem na twojej drodze w naszej braterskiej wspólnocie” – mówił wyższy przełożony, zwracając się do każdego z nich z osobna.
Ojciec Prowincjał zauważył, że Franciszek jest osobowością urzekająco piękną dla wszystkich jego miłośników, odkrywających i poznających jego życie. Ale stwierdził, że bez poznania wiary Franciszka z Asyżu nie zrozumiemy ani formy i stylu jego życia, ani siły jego oddziaływania. Przekonywał, że Święty uczy wiary żywej, prawdziwej, autentycznej, zaangażowanej.
„Wiara ma być żywa, prawdziwa i osobowa, wypływająca z przylgnięcia do osoby Chrystusa, oparta na Chrystusie, i prowadząca do powierzenia Jemu całego swojego życia” - podkreślił.
Ordynariusz krakowskich franciszkanów apelował zatem do braci, aby i oni jak Seraficki Ojciec nie mieli „innych tęsknot, innych pragnień, innych przyjemności i radości oprócz Stwórcy i Odkupiciela, i Zbawiciela naszego, jedynego prawdziwego Boga”.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij