Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wyjątkowy dzień zakonów w Roku Życia Konsekrowanego

01.02.2015

Dziś, 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego, czyli dzień dedykowany zakonnicom, zakonnikom, członkom instytutów świeckich, dziewicom i wdowom konsekrowanym oraz pustelnikom. 

Dzień ten ustanowił św. Jan Paweł II, a jego miejsce w kalendarzu nie jest przypadkowe. Bo tak jak Maryja i Józef przynieśli Dziecię Jezus do świątyni, aby przedstawić, ofiarować, poświęcić Je Bogu Ojcu, tak osoby konsekrowane poprzez dobrowolne śluby ofiarują swoje życie na służbę Panu i Jego ludowi.

Drugi powód. Ten dzień w tradycji nazywany jest świętem Matki Bożej Gromnicznej i podczas mszy św. święcimy świece – gromnice. Dlatego, że – jak czytamy w Ewangelii wg św. Jana – Jezus jest światłością świata. A tę Światłość zrodziła i przyniosła do świątyni Maryja – Matka Boża. Podobnie osoby konsekrowane poprzez swoje życie i działalność ewangelizacyjną mają światu rodzić, przynosić Chrystusa.

Dzień Życia Konsekrowanego w tym roku jest wyjątkowy, bo przypada w Roku Życia Konsekrowanego, który z woli pp. Franciszka potrwa w Kościele do 2 lutego 2016 r. Jest to dla nas czas dziękczynienia za powołanie do takiego stanu, za naszych zakonodawców, współbraci, współsiostry, którzy przed nami osiągnęli cel życia – zbawienie. Jest to czas przebłagania, że nie zawsze byliśmy wierni naszym publicznym zobowiązaniom, że nie do końca sprostaliśmy pokładanym w nas nadziejom. I jest to również czas błagania, abyśmy się zbawili i innym pomogli skutecznie pomóc w drodze do nieba, oraz aby nigdy nie zabrakło tych, którzy będą nieśli światu Jezusa Chrystusa.

Papież Franciszek ustanawiając Rok Życia Konsekrowanego oczekuje od nas, że w tym czasie odpowiemy sobie na kilka pytań, m.in., czy Ewangelia jest dla nas rzeczywiście ‘vademecum’ na każdy dzień i dla decyzji, do których podjęcia jesteśmy wezwani?; czy Jezus jest naprawdę pierwszą i jedyną miłością, jak to postanowiliśmy, kiedy składaliśmy nasze śluby?; czy jesteśmy wierni misji, która została nam powierzona?; i czego żądają od nas Bóg i współczesna ludzkość?

Ojciec Święty oczekuje od nas ponadto, że między nami nie będzie widać smutnych twarzy, osób niezadowolonych i niespełnionych, że przebudzimy świat, że będziemy „mistrzami komunii” w Kościele i świecie, i że pójdziemy z Dobrą Nowiną, z nadzieją na peryferie egzystencjalne.

o. Jan Maria SzewekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij