Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Wyjdź ze swojego namiotu!

17.03.2019 Andrzej Prugar

Żyjemy nie tylko po to, aby życie jakoś przeżyć, albo użyć, czyli żyć bez głębszej refleksji. Konieczność refleksji nad życiem staje się nam bliska wobec zderzenia popiołu na naszych głowach i najgłębszych pragnień w naszej głowie, w sercu, a one sięgają poza popiół, poza gwiazdy, poza czas.

Skoncentrowanemu na sobie i niecierpliwemu co do przyszłości Abrahamowi Bóg mówi, aby wyszedł z namiotu i popatrzył na gwiazdy (Rdz 15,5). Namiot ma bardzo ograniczoną przestrzeń do życia. Nasze myśli mogą stać się również podobne, ograniczone, niecierpliwe, bez horyzontu Bożego. Dlatego to ważne, aby uzyskać perspektywę, usłyszeć Głos Boga, popatrzeć o wiele dalej i zaufać Bogu. Uwierzył Abraham, że Bóg wszystko uczyni, co powiedział, a ilość gwiazd na niebie i słowa Przymierza z Bogiem wprawiła go zapewne w oszołomienie co do kierunku, w którym poprowadzi historię jego potomstwa.

Żyjemy, aby gasnąć dla popiołu, dla tego co w naszych dążeniach przyziemne, bo nasza ojczyzna jest w niebie (Flp 3,19-20). Żyjemy w ciele, ale mamy się przemieniać w to, co niezniszczalne, a co widzimy na Obliczu Jezusa w drugą niedzielę Wielkiego Postu, podczas tajemnicy przemienienia na górze (Łk 9, 28b-36). Jezus w modlitwie do Ojca przemienia się cały: zarówno szaty jak i twarz Jego stały się „lśniąco białe”. Chrystus cały po prostu promieniował. W Nim było i jest źródło światła!

On jest nazwany przez Ojca Synem i Wybranym. W świecie stworzonym przez Boga przestaliśmy żyć po Bożemu. Nieposłuszeństwem wobec Boga pogasiliśmy dla siebie światło dla naszej drogi ku Niemu. Dlatego potrzeba nam Kogoś od Boga, Syna, który by nam wskazał na nowo jak żyć, aby Bóg był uwielbiony we wszystkim, a my abyśmy odzyskali blask Stwórcy. 

Jezus Wybrany na Sługę weźmie na siebie naszą ciemność, to, co nas zamroczyło na Boga i uwolni nas od grzechów (Iz 42,1 nn). Jezus jest zapowiedzianym Prorokiem, który na podobieństwo Mojżesza zostaje dany ludziom (Pwt 18,15). Wszystko, co Bóg mówił i co czynił  do tej pory wśród mroków świata prowadzi właśnie do Niego, do Osoby Jezusa. Stąd obecność Mojżesza i Eliasza na górze przemienienia. Jezus na górze przemienienia, po wcześniejszej zapowiedzi męki, śmierci i zmartwychwstania, daje poznać nam jaka jest Jego rzeczywista natura i misja. Jest Słowem Życia, Światłem i Drogą. W Nim jest prawdziwie Bóg czyli cała Prawda. Kiedy Jezus wejdzie w ciemności śmierci zwycięży dla nas wszystko, co niszczy, osłabia, wykrzywia i zabija nasze pragnienia sięgające „poza gwiazdy”. Wyprowadzi nas z naszych namiotów, które ograniczają i przygnębiają, ale do których przyzwyczailiśmy się. Ale to nie jest nasza ojczyzna.

Św. Jan w Apokalipsie napisze, ponieważ zobaczy jeszcze więcej niż na górze przemienienia: „Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty… To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili (Ap 7,13-14). 

Słowo Apokalipsy mówi o finale przemiany chrześcijan. Ci, co uwierzyli w Jezusa, to znaczy ci, którzy przyjęli chrzest, zanurzyli się w życiu Trójcy Świętej, posłuchali Głosu Ojca i szli za Jezusem od góry Tabor przez Kalwarię, żyjąc jak On. Byli z tego powodu prześladowani, ale i w prześladowaniu, i w śmierci okazali się wierni Ewangelii. Przemienił ich więc Pan Jezus, którego życie odwzorowali. Stali się światłością na wzór Pana. Otrzymali białe szaty wybielone Krwią Pana.

Kiedy wyjdziemy ze swojego namiotu i zamieszkamy w Sercu Jezusa, to czyż będziemy dalej  niczym kamień rzucony w wodę, bez wiedzy co do skutków swojego życia i owoców życia? Krzyż Jezusa jest Światłem, ponieważ w Jezusie jest Światło. Takie światło przenika najgłębiej w życie codzienne tych, którzy na Niego patrzą i Jego słuchają.  

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: fr.ap, Fragment dachu kaplicy WSD OFMConv, KrakówTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij