Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Z franciszkańskich kronik: „Walentynki” u franciszkanów

14.02.2021 . kg

Archiwum | Archiwum prowincjalne

Wraz z początkiem lutego wokoło pojawiają się walentynkowe hasła. Sklepowe witryny, telewizyjne reklamy upowszechniają zachodnie „święto” i gdzieś w tym wszystkim ginie postać samego świętego. Postać, o której tak na pewno właściwie niewiele wiadomo, a za to legend narosło mnóstwo.

Miał być biskupem Terni, który wbrew cesarskim zakazom błogosławił małżeństwa rzymskich legionistów. Ale też lekarzem (stąd patronat nad chorymi umysłowo), który mocą swej miłości uzdrowił niewidomą córkę więziennego strażnika. Wreszcie – męczennikiem z III w. Jakkolwiek było, kult św. Walentego rozwinął się przez stulecia w Kościele katolickim, a nieobcy był także Kościołowi maronickiemu i anglikańskiemu. Dzisiejsze zeświecczone spojrzenie na bohatera sprzed wieków sprawia, że trudno uwierzyć, iż i międzywojenni zakonnicy obchodzili „walentynki”. A jednak, w kronice seminarium lwowskiego franciszkanów możemy bowiem przeczytać między innymi i takie wpisy:

15 II 1931 W dzisiejszą niedzielę odbył się w naszym kościele odpust św. Walentego. Z tego też powodu suma była z asystą i kazaniem, a nieszpory z procesją, po której odbyło się całowanie relikwji.

Dziś t. j. 17 II 1934 dowiedzieliśmy się od O. Magistra, że O. Krzysztof [Górecki – przyp. red.] - rodem ze Lwowa - jedzie do Rzymu za „penitencjarjusza” przy bazylice Ojca Świętego. Za pół roku musi składać egzamin. Jutro w naszym kościele uroczystość św. Walentego, to też „chór” męczył się od dwu dni nad wykonaniem Missy. Klasa VIII męczy się przy zdawaniu logiki. Kuleje, ale idzie! Grunt – nie ustawać!

18 II 1934 Niedziela. - Quadragesima I, oraz uroczystość, w naszym kościele, św. Walentego. To też suma była uroczysta z asystą. Celebrował O. Krzysztof w asyście O. Romana [Cieślaka – przyp. red.] i Br. Janusza [Kozy – przyp. red.]. Chór wykonał missę Grubera oraz na off. „Pozuisti”. Kazanie wygłosił O. Magister.

Inaczej, aniżeli dziś - bez komercji i wszechobecnych czerwonych serduszek. Ale na pewno nie gorzej…

(Cytat za: Kronika II. Seminarium OO. Franciszkanów we Lwowie 1928-1934, oprac. Z. Gogola, J. Małocha, H. Starostecka, Kraków 2010, s. 108, 211-212)

opr. Joanna MałochaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij