Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Zaduszki poetyckie w Horyńcu-Zdroju

06.11.2019 . kg

Horyniec | Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP i Klasztor Franciszkanów

2 listopada 2019 r., w dniu, kiedy w liturgii kościelnej przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w kaplicy na cmentarzu w Horyńcu-Zdroju po raz kolejny odbyły się ,,Zaduszki poetyckie”.

Młodzieżowy zespół ,,Greccio”, działający przy parafii franciszkańskiej, zabrał zgromadzonych w kaplicy w poetycką podróż z utworami o przemijaniu, sensie życia, jego ulotności, żałobie, o Bogu, milczeniu i miłości. Strofy wybrane z wierszy Z. Herberta, A. Kamieńskiej, L. Staffa, J. Lechonia, M. Wolskiej i innych autorów przeplatane były piosenkami utrzymanymi w podobnej tematyce. Usłyszeć można było ,,Modlitwę” Okudżawy, ,,Dni, których nie znamy”, balladę ,,Do kołyski”, wybrzmiał zawsze aktualny ,,Zegarmistrz światła” i utwór z repertuaru M. Bajora – ,,Panie, który jesteś…”.

W tym szczególnym dniu, gdy wspominamy osoby bliskie naszemu sercu, a których już nie ma, wyśpiewane i wyrecytowane utwory ukazują swoją głębię i poruszają delikatne struny duszy. Są swoistym katharsis dla wielu z nas, żyjących bezrefleksyjnie, na pamięć, w ciągłym zgiełku i  pośpiechu… Zaduszki to dzień wyciszenia, może takiego, o jakim pisała A. Kamieńska:

,,[…] Panie naucz mnie milczenia snu

milczenia wszystkich moich umarłych

Naucz mnie Panie

swojego najgłębszego milczenia”.

Agata Nesterak

za: horyniec.franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij