Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Zapomniani legioniści z Pasiecznej

13.11.2017 kg .

Delegatura - Ukraina | Delegatura prowincjalna w Ukrainie

Ponad sto lat temu, w Pasiecznej na Kresach, żołnierze Żelaznej Brygady Legionów własną krwią budowali drogę do wolności. 4 listopada 2017 r. poświęcono tam pomnik odbudowany na grobach legionistów. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z tej uroczystości.

 

4 listopada 2017 r. w Pasiecznej na Ukrainie (48.564301, 24.411162) poświęcono pomnik odbudowany na grobach Legionistów Żelaznej Brygady, którzy w latach 1914-1915 polegli w walce o wolną Ojczyznę. Inicjatorami uroczystości było Studio Wschód z Wrocławia i TVP Polonia.

W ramach akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia" na cmentarzu w Pasiecznej od dwóch lat pracuje młodzież z Zespołu Szkół w Pieszycach. Uczniowie uporządkowali teren, zrobili ścieżkę i odbudowali walący się postument z wielkim żelaznym krzyżem.

Poświęcenia pomnika dokonał biskup Leon Mały. Z dolnośląskich szkół przybyły poczty sztandarowe, harcerze oraz wolontariusze, którzy od lat porządkują polskie cmentarze rozsiane na byłych Kresach Wschodnich Polski - obecnie na Ukrainie. Przybyli także Strzelcy ze Lwowa.

W uroczystościach uczestniczyli: Zinowij Andrijowicz - mer Nadwórnej, Marian Orlikowski - Konsul RP we Lwowie, Kazimierz Burtny – Członek Zarządu Powiatu legnickiego, redaktor Grażyna Orłowska-Sondej oraz Łukasz Wolski z Fundacji Studio Wschód, Filip Frąckowiak wicedyrektor TVP Polonia, dr Jan Skłodowski, a także nasi rodacy i mieszkańcy z Nadwórnej, Pasiecznej oraz okolic. 

Obecni byli również uczniowie miejscowej szkoły z dyrektorem Romanem Sadrukiem, który zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych, zarówno po polsku jak i po ukraińsku. Uroczystość uświetniły: zespół pieśni i tańca Podolski Kwiat z odległego o 450 km Koziatyna oraz zespół artystyczny Kwiaty Pokucia z Kołomyi.

Pod odnowionym pomnikiem II Brygady Legionów Polskich odśpiewano hymn Polski i inne pieśni patriotyczne. Na zakończenie uroczystości odczytano Apel Poległych i złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Następnego dnia, w niedzielę, w kościele w Nadwórnej (48.632068, 24.565150) uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy Świętej za żołnierzy poległych w walce o wolną Ojczyznę.

o. Bronisław StaworowskiTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij