Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Zaproszenie i historia spotkań małżeńskich w archidiecezji przemyskiej

04.11.2019 . kg

Kalwaria Pacławska | Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej

W sobotę, 9 listopada 2019 r., o godz. 16.00 w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, metropolita przemyski, abp Adam Szal będzie sprawował uroczystą Mszę Świętą z okazji 25-lecia Przemyskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich. Animatorzy Spotkań Małżeńskich oraz franciszkanie, kustosze sanktuarium, serdecznie zapraszają na wspomniane uroczystości i wspólną modlitwę w intencji małżeństw i rodzin naszej archidiecezji.

Chcąc spisać historię istnienia Przemyskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich trzeba sięgnąć do grudnia 1993 i do marca 1994 r. Wtedy to w rekolekcjach, które prowadzone były w Wadowicach przez Ośrodek Krakowski, udział wzięły 4 pary małżeńskie z Przemyśla. Doświadczyły tam wiele dobra, którym chciały się podzielić z innymi. We wrześniu 1994 r., także w Wadowicach, uczestniczyły kolejne dwie pary i dwóch księży diecezji przemyskiej. To był już duży impuls do tego, by Spotkania Małżeńskie mogły być prowadzone bliżej niż Wadowice. Już w październiku 1994 r. udało się zorganizować pierwsze rekolekcje dla małżeństw w archidiecezji przemyskiej. Odbyły się one dla 12 par w Ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Nadzieja w Dubiecku – Wybrzeże, gdzie uczestników przyjął ks. Jan Zimny. I tak rozpoczęło się ćwierćwiecze.

Początkowo rekolekcje odbywały się w Dubiecku i Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu. Później przeniosły się na dwa lata do Werchraty w Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, po czym wróciły do Dubiecka, tym razem na dłużej, bo na 7 lat. Następnie pojawił się Lipnik koło Łańcuta i od 2017 r. – Kalwaria Pacławska.

Spotkania Małżeńskie to rekolekcje dla małżeństw, ale nie mogą funkcjonować bez wspomagających kapłanów. Pierwsze rekolekcje w 1994 r. poprowadzili wspólnie o. Jacek Gałuszka OP i ks. Stanisław Ryś, ówczesny proboszcz w Harcie. Ks. Stanisław zmarł nagle w 47 roku życia i 22 roku kapłaństwa. Wtedy Ośrodek pod swoje skrzydła przyjęli dominikanie z Jarosławia. Współpraca z nimi trwa od 25 lat, choć rekolekcje prowadzili też kapłani diecezjalni i jeden karmelita.

Ośrodek nie poprzestawał tylko na pracy z małżeństwami żyjącymi w sakramentalnych związkach. Kilkukrotnie pojawiały się na rekolekcjach pary w powtórnych związkach, które mimo pewnych ograniczeń, chciały żyć w jak największej więzi z Kościołem i Panem Bogiem. Prowadzone były też rekolekcje dla narzeczonych, jako przygotowanie przedmałżeńskie i przedślubne, tak zwane „Wieczory dla Zakochanych”. Odbywały się one w gościnnych murach u dominikanów w Jarosławiu. Najmłodszym natomiast „dzieckiem” są rekolekcje dla narzeczonych, którzy chcą głębiej duchowo przeżyć czas przed zawarciem sakramentu małżeństwa.

25 lat Ośrodka Przemyskiego to 50 rekolekcji podstawowych, w których udział wzięły 424 małżeństwa i 9 księży. To także dwa weekendy pogłębiające dla 38 małżeństw. To około 10 serii spotkań dla kilkudziesięciu par narzeczonych i ostatnio przeprowadzone rekolekcje dla 4 par narzeczonych. To także prowadzący: 10 kapłanów diecezjalnych lub zakonnych oraz 9 małżeństw z diecezji, które włączyły się w organizowanie i prowadzenie. To czas wytężonej pracy nad przygotowaniem rekolekcji, ale też nad własną formacją i czas modlitwy wielu ludzi w intencji rekolekcji.

Za to wszystko dziękujemy Panu Bogu i prosimy o łaski i siły potrzebne na dalsze trwanie i rozwój Ośrodka Przemyskiego w służbie małżeństwom.

Jadwiga i Wiesław SolarzowieTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij