Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

"Zerwany kłos" - film o bł. Karolinie na ekranach polskich kin

17.02.2017 kg .

17 lutego 2017 r. na ekrany polskich kin wchodzi film „Zerwany kłos” dramat historyczny o męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny w reżyserii Witolda Ludwiga. I wojna światowa: carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa, młoda dziewczyna ponosi śmierć w obronie wiary, a jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki.

Bł. Karolina pozostaje szlachetnym wzorem do naśladowania w obliczu prześladowania katolików na całym świecie. Ta prosta, wiejska dziewczyna ustrzegła swej dziewczęcej godności i dochowała wiary w Jezusa Chrystusa. Jest drogowskazem dla świata, w którym Boga próbuje zatrzeć się w ludzkim sercu, a samego człowieka odrzeć z jego godności.

Film został zrealizowany przez absolwentów i studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i Fundację Lux Veritas. Jest pierwszym projektem tej uczelni, który będzie emitowany w kinach całej Polski i to stanowi jego niewątpliwy sukces.

Na stronie internetowej www.zerwanykłos.pl zamieszczono opis misji tego przedsięwzięcia: Film Witolda Ludwiga: „Zerwany Kłos” powstał z kilku powodów. Z jednej strony jest debiutem fabularnym młodego zespołu filmowego powstałego przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i TV Trwam. Z drugiej strony powstał z pragnienia nowej ewangelizacji poprzez kulturę i przekonania, że kinematografia także powinna stać się areopagiem Kościoła. Trzecim powodem było podziękowanie św. Janowi Pawłowi II za dziedzictwo Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbyły się w Jego umiłowanym Krakowie.

W niedzielę, 5 lutego 2017 r. w krakowskim centrum kinowym „Kijów” odbył się przedpremierowy pokaz filmu, w którym uczestniczyli jego twórcy oraz licznie zgromadzeni widzowie. Fabuła nawiązuje do wydarzeń z życia bł. Karoliny i jest podzielona na cztery części, tematycznie ze sobą powiązane. Nie będę jej streszczała, gdyż warto ocenić samemu, w jaki sposób młodzi twórcy zmierzyli się z tematem. W rolach głównych występują debiutanci. Jednak w obsadzie znaleźli się również profesjonalni aktorzy z wieloletnim doświadczeniem (np. w rolę bł. Karoliny wcieliła się Aleksandra Hejda, a w rolę jej ojca – Dariusz Kowalski).

Film ukazuje bardzo aktualny problem – oddania życia za wiarę. W  XX i XXI wieku mamy  wiele przykładów męczeństwa ludzi młodych, którzy pragną być wierni Bogu i Jego przykazaniom. Tak postąpili beatyfikowani w 2015 r. młodzi franciszkanie: bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski, zamordowani  w toku 1991 r. w Peru przez organizację terrorystyczną „Świetlisty Szlak”. Nie sposób nie pomyśleć tu także o zamordowanej przed miesiącem młodej polskiej wolontariuszce podczas pełnienia misji w Boliwii i wielu innych przykładach oddania życia przez ludzi młodych w obronie wiary.

Film „Zerwany kłos” wypełnia też pewną  „lukę” w polskim kinie – dawno już nie powstał nowy  fabularny film religijny… Zapraszam więc na projekcję!

Jako ciekawostkę dodam, że przed seansem wyemitowano tylko jedną reklamę – filmu „Dwie korony” o św. Maksymilianie M. Kolbe. Premiera jesienią.

Mariola Wiertek / red.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunów filmu:

 

Oraz posłuchania przepięknej muzyki mu towarzyszącej:Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij