Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Zesłanie Ducha Świętego na kartach kronik franciszkańskich

25.05.2021 . kg

Archiwum | Archiwum prowincjalne

W niedzielę obchodziliśmy uroczystość Zesłania Ducha Świętego – zwaną zwyczajowo  Zielonymi Świętami – zależnie od regionu Polski obfituje w różnorakie tradycje. W schrystianizowanej wersji pozostał po pogańskim święcie wiosny zwyczaj przyozdabiania w tym czasie domów zielonymi gałązkami czy tatarakiem, palenia ognisk i pochodni, okadzania dobytku dymem z kadzidła. A jak obchodzili święto Trzeciej Osoby Trójcy franciszkanie w przedwojennym Lwowie.

24 V 1931. Niedziela – Zielone Święta.

O godz. 12-ej towarzystwo strzeleckie „Kurek” miało u nas nabożeństwo. Wszyscy ubrani byli w staro-szlacheckie kontusze z wylotami, w pasy lite i safjanowe buty. Z ciekawości poszliśmy na chór, gdzie przyszła też dęta orkiestra. Msza miała być z asystą, lecz z powodu grymasów djakona była bez asysty. To samo było i wieczorem na nieszporach.

25 V 1931. Drugi dzień Zielonych Świąt. Na sumie podobnie jak „Kurki” miało u nas nabożeństwo towarzystwo, a właściwie cech szewców. Prawda, że było o wiele skromniej, jednak nie było tej pseudo – artystokratycznej dumy i wyniosłości, z jaką ci panowie brzuchaci zasiedli w niedzielę w krzesłach. Dziś było skromniej ale szczerzej.

Po objedzie wszystek prawie czas wolno przepędziliśmy na ogrodzie, gdzie drzewa na środkowej alei tworzą prawdziwy tunel z liści. Po tej też alei wszyscy spacerują lub siedzą niechcąc prażyć się na słońcu.

(Cytat za: Kronika II. Seminarium OO. Franciszkanów we Lwowie 1928-1934, oprac. Z. Gogola, J. Małocha, H. Starostecka, Kraków 2010, s. 122)

opr. Joanna MałochaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij