Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Zielona Góra

16.04.2015

Historia

Zielona GóraW 1998 r. biskup zielonogórsko-gorzowski, Adam Dyczkowski, zaprosił franciszkanów z Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię do założenia domu zakonnego w swojej diecezji, w Zielonej Górze. W swoim liście napisał: "Mam nadzieję, że duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu wniosą w życie miasta i diecezji nie tylko bogatą tradycję franciszkańską, ale także świadectwo mocy zwycięskiej wiary, ujawnione w postawie i męczeństwie św. Maksymiliana Marii Kolbe" (List z dnia 14.07.1998 r.).

Franciszkanie przyjęli zaproszenie i po rozmowach, 20 maja 1999 r. została podpisana umowa między kurią diecezjalną w Zielonej Górze i krakowskimi franciszkanami, na mocy której został przekazany zakonnikom teren na budowę kościoła i centrum duszpasterskiego.

Urząd Miejski w Zielonej Górze wydał 7 lipca 1999 r. pozwolenie na budowę na przekazanym zakonnikom placu przy ul. Kilińskiego tymczasowej kaplicy, która ma służyć celom parafialnym. 22 sierpnia 1999 r. podczas mszy św. został ogłoszony dekret ks. Biskupa o utworzeniu w Zielonej Górze parafii pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. Proboszczem parafii został mianowany o. Zdzisław Tamioła OFMConv, który już od 1 lutego 1999 r. przebywał w Zielonej Górze i mieszkał w wypożyczonym przez kurię diecezjalną domu przy ul. Wiśniowej 12.

Po przekazaniu parafii, bracia przystąpili do budowy kaplicy parafialnej, która może pomieścić ok. 500 osób. W zimie na przełomie lat 1999/2000 budowę doprowadzono do takiego stanu, że można w niej było już odprawiać msze św. i nabożeństwa.

W lecie 1999 r. do Zielonej Góry zostali skierowani następni kapłani, którzy od września 1999 r. rozpoczęli posługę katechetyczną w szkołach podstawowych i średnich, znajdujących się na terenie parafii. W sumie wspólnotę zielonogórską tworzyło wówczas pięciu braci.

Warto w tym miejscu jeszcze odnotować to, że równocześnie z przyjściem do Zielonej Góry, bracia zaczęli urządzać Ogólnopolski Festiwal "Pokój i Dobro". Festiwal ten zorganizowano w amfiteatrze (na terenie parafii), który za czasów PRL był miejscem festiwalu piosenki radzieckiej. Pierwszy Festiwal "Pokój i Dobro" w Zielonej Górze zorganizowany został w sierpniu 1999 r.

W marcu 2003 rozpoczęto pracę przy fundamentach kościoła i klasztoru.

W lipcu 2008 roku w nowo budowanym klasztorze zamieszkami zakonnicy i tym samy opuścili tymczasowo zajmowany dom należący do Kurii diecezjalnej. Na początku 2010 roku klasztor został ukończony i odebrany przez wszystkie instytucje przepisane prawem budowlanym i dopuszczony do użytkowania.

W jesieni ubiegłego roku przy budowie kościoła zmagano się z jednym z najtrudniejszych odcinków prac budowlanych. Wykonywano sklepienie pod dach. Były to prace na wysokości powyżej 20 metrów, wymagające dużej precyzji i w związku z tym bardzo czasochłonne. Rozpoczęto także wykonanie drogi wokół obiektu, która pozwoli korzystać z dojazdów do klasztoru.

Klasztor pw. św. Franciszka z Asyżu

ul. Kilińskiego 5 
65-508 ZIELONA GÓRA 
tel. 68 412 40 31; fax. 68 412 40 81 
e-mail: zielona@franciszkanie.pl 
www.zielona.franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij