Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Zielona Uganda

15.11.2019 . kg

Zielona Góra | Klasztor św. Franciszka z Asyżu

Nieprzypadkowo w różańcu misyjnym kolor zielony przypada Afryce. Nawiązuje on bowiem do zieleni lasów tropikalnych, sawanny – i taka jest Uganda, która przedstawicieli parafii franciszkańskiej w Zielonej Górze przywitała ciepłem (temp. ok. 28 stopni) oraz gamą kolorów, pomimo że panuje tam aktualnie „zima”, czyli pora deszczowa.

Głównym celem wyprawy przedstawicieli parafii franciszkańskiej w Zielonej Górze, w dniach, która miała miejsce w dniach od 28 października do 8 listopada 2019 r., było spotkanie z naszymi franciszkańskimi misjonarzami, którzy od wielu lat głoszą Ewangelię w tym afrykańskim kraju. Pielgrzymi otrzymali także zaproszenie na uroczystości w Matudze. W Ugandzie franciszkanie prowadzą trzy misje, w Munyonyo, Matudze i Kakooge. W sumie posługuje tam ośmiu naszych misjonarzy.

Odwiedziny rozpoczęły się od Munyonyo, które znajduje się na przedmieściach stolicy Kampali, przy jedynej w kraju autostradzie. Warunki te sprawiły, że pomimo bycia najmłodszą naszą misją, rozwija się prężnie, jest piękną parafią i tworzy pełne życia sanktuarium. Pracuje tam obecnie trzech misjonarzy: o. Piotr Dąbek, o. Marcin Załuski (obaj znani zielonogórskim parafianom) i o. Wojciech Ulman. Są tam także dwaj klerycy ugandyjscy: br. Edward i br. Wincent, oraz grupa postulantów ugandyjskich. Kościół w Munyonyo to Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich, a na terenie parafii znajduje się wiele miejsc, w których bohaterowie ginęli za wiarę w okrutnych męczarniach.

W sobotę, 2 listopada w czasie wieczornej Mszy Świętej w Munyonyo, pielgrzymom przekazano relikwie męczenników, które przywieźli do parafii w Zielonej Górze. Znajdą się one  w przyszłości w ołtarzu nowego kościoła. Są także symbolem jedności z tym krajem i naszymi misjonarzami.

Jako dary w imieniu zielonogórskiej parafii pielgrzymi ofiarowali ikonę św. Franciszka z Asyżu napisaną przez Roberta Rumina, kadzidło z góry Atos i ofiarę na intencję mszalną za parafię i klasztor franciszkański w Zielonej Górze.

Ważnym wydarzeniem na trasie podróży była obecność na konsekracji kościoła św. Franciszka z Asyżu, w kolejnej naszej misji w Matudze, gdzie pracują o. Adam Klag i o. Marek Warzecha. Ta parafia przez wiele lat była wspierana przez franciszkanów i wiernych z Zielonej Góry. Uroczysta Msza Święta odbyła się w niedzielę 3 listopada. Wzięły w niej udział  tłumy gości oraz parafian. Mszy Świętej przewodniczył i konsekracji dokonał arcybiskup Kampali – Cyprian Kizito Lwanga, obecni byli nasz prowincjał, o. Marian Gołąb, ekonom prowincji, o. Bronisław Staworowski, nasi ojcowie, kapłani diecezjalni. Uroczystość trwała kilka godzin. Miała piękną oprawę m.in. dzięki śpiewom chóru. Odbyła się także procesja z darami, jakże innymi niż u nas: żywe kury, ogromne kiście zielonych bananów, palety jajek i inne. Przedstawiciele z Dąbrowy Górniczej, która aktualnie sprawuje patronat nad misją w Matudze, podarowali ikonę Matki Bożej. Parafia zielonogórska również złożyła dar w postaci dzwonków dla nowo konsekrowanego kościoła.

Kolejnego dnia pielgrzymi spotkali się w Matudze z podopiecznym chłopcem, Ablem Mukisą, którego grupa misyjna z Zielonej Góry „zaadoptowała na odległość” i od 2 lat opłaca m.in. jego naukę. Przy okazji spotkania parafianie przywieźli mu oczywiście wiele prezentów.

Odwiedzając nasze misje trudno byłoby nie pojechać również do Kakooge, choć jest położone dość daleko. To dla ważne miejsce, ponieważ jest to patronacka misja zielonogórskiej parafii od 2019 r. Pracuje tam trzech misjonarzy: o. Bogusław Dąbrowski (autor książki „Spalić paszport”), o. Stanisław Strojecki i od kilku miesięcy o. Józef Matuła.

Przez wiele lat pracował też na tej misji br. Piotr Gorący. Pomimo że jest to najstarsza misja, warunki są tam bardzo trudne. Misjonarze włożyli w to miejsce wiele serca i pracy. Zbudowali kościół, szpital, szkołę podstawową i szkoły zawodowe dla chłopców i dziewcząt.

Uczą rolnictwa tamtejszą ludność, ale jest to biedny rejon Ugandy i nie ma tam żadnego przemysłu. Dojazd do Kakooge jest utrudniony, ponieważ praktycznie położone jest w buszu. Misja wymaga dużego wsparcia. Za przekazane pieniądze ze sprzedaży srebrnych serduszek, będą zrobione meble do zakrystii, ponieważ misjonarze nie mają gdzie chować ornatów i bielizny ołtarzowej.

Jako parafia, zielonogórzanie będą starali się ich wspierać, w miarę swoich możliwości. Pielgrzymom wszędzie towarzyszyły gromadki dzieci. Ze swojej strony dziękują wszystkim ofiarodawcom za rzeczy przekazane dla dzieci w Kakooge (ubranka, buty, przybory szkolne, piłki itp.). Dziękują również w imieniu misjonarzy za ofiary pieniężne, które także przekazali. Wdzięczność kierują w stronę misjonarzy, za ich gościnność, radość, wiarę. Nie zapominajmy o nich w swoich codziennych modlitwach.

Zofia KempkaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij