Ziemia Święta. Na cześć św. Jana.
24.06.2016
Co roku 24 czerwca, w uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela wierni i pielgrzymi spotykają się na modlitwie w jerozolimskiej dzielnicy Ain Karem. Znajduje się tam sanktuarium narodzin tego biblijnego proroka i poprzednika Chrystusa.
Ain Karem - co w wolnym tłumaczeniu oznacza „źródło winnicy” - to obecnie malowniczo położona dzielnica południowo-zachodniej Jerozolimy, rozciągająca się pomiędzy zboczami gór Judzkich. Od najstarszej części miasta dzieli ją około 8 km. Zgodnie z biblijnym przekazem w Ain Karem narodził św. Jan Chrzciciel, w tym miejscu przebywała Najświętsza Maryja Panna w odwiedzinach u swojej krewnej św. Elżbiety.
Z daleka widoczny jest leżący na skalistych wzgórzach kościół narodzin św Jana Chrzciciela. Zbudowano go w XII wieku w okresie wypraw krzyżowych, na ruinach wcześniejszej budowli z V-VI wieku. W 1621 roku ruiny tego kościoła wykupili franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej i zbudowali obecną świątynię - sanktuarium.
Najważniejszym miejscem tego sanktuarium jest naturalna grota, tworząca dolną kaplicę w lewej nawie kościoła. Uznaje się ją za część domu Zachariasza i Elżbiety, rodziców św. Jana Chrzciciela. Pod ołtarzem znajduje się marmurowa płyta w kształcie promienistego słońca z napisem w języku łacińskim: „Hic Precursor Domini natus est” (Tutaj narodził się Poprzednik Pański).
Inne interesujące pamiątki starożytności, znajdując się w kościele, to m.in. pozostałości kaplicy z bizantyńską mozaiką i napisem ku czci „męczenników Bożych”. Ponadto przy sanktuarium można zobaczyć grotę z miejscem do żydowskich obmyć rytualnych, tłocznię wina i przedmioty z epoki herodiańskiej (z czasów Chrystusa).
wp
foto: Wikimedia Commons