Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Złoty Jubilat

05.06.2018 Jan Maria Szewek

W niedzielę 3 czerwca 2018 r. franciszkański misjonarz o. Franciszek Stopkowicz w rodzinnym Jaśle-Niegłowicach obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. W okolicznościowym kazaniu o. Roman Banasik przypomniał wiernym drogę kapłańską, którą dotąd przeszedł zakonnik, a także wyjaśnił na podstawie tekstów biblijnych i nauczania Kościoła, co to znaczy być prezbiterem, czego od niego oczekuje Chrystus i współczesny człowiek.

Kaznodzieja życzył jubilatowi, aby „szedł w dalszym ciągu odważnie i konsekwentnie obraną drogą i spełniał kapłański obowiązek głosiciela prawdy Bożej, szafarza łaski i świętości, przyjaciela i obrońcy każdego człowieka”.

„A za św. Franciszkiem, jako jego duchowy syn mów: ‘Uczyń mnie, Panie, narzędziem Twojego pokoju’” – dodał franciszkanin z Krakowa.

Na jubileusz kapłaństwa o. Franciszka do jego rodzinnej parafii przybył jego wyższy przełożony z Krakowa.

Ojciec Prowincjał Marian Gołąb podziękował misjonarzowi za 50 lat wiernej służby, poświęcenia, głoszenia Słowa Bożego, za to, że wciąż chce kontynuować swoją pracę misyjną w Uzbekistanie.

Przełożony prowincji podarował mu różaniec z pereł z wtopionymi relikwiami Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników: Zbigniewa i Michała.

Przy okazji prosił wszystkich zgromadzonych w świątyni, aby się modlili o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Życzenia jubilatowi złożyli również przedstawiciele parafii wraz ze swoim proboszczem ks. Leszkiem Saczkiem. Na uroczystości w Jaśle było również kilku parafian z Uzbekistanu, którzy obecnie mieszkają i pracują w Polsce.

O. Franciszek Stopkowicz urodził się 4 października 1943 r. w Niegłowicach. W 1956 r. rozpocząć naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy. W 1959 r. wstąpił do zakonu i rok później złożył pierwsze śluby. Na całe życie związał się z zakonem w roku 1967. Rok później – 21 czerwca przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Juliana Groblickiego.

Po studiach przez trzy lata pracował w Legnicy. W 1973 r. opuścił Polskę, udając się na misje do Afryki. 22 lata pracował w Zambii, a rok w Kenii. Po powrocie z Czarnego Lądu krótko pracował w Polsce, aby znów wyruszyć na misję. Tym razem do Azji – do Uzbekistanu, w którym głosi Ewangelię od roku 2000.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij