Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Zmarł kard. Zenon Grocholewski

17.07.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

W piątek, 17 lipca 2020 r., zmarł kard. Zenon Grocholewski. Miał 81 lat. O jego śmierci poinformował Episkopat Polski. Hierarcha współpracował z trzema papieżami: św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem.

Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie, a po maturze do poznańskiego seminarium duchownego, które ukończył w roku 1963 i z rąk abpa Baraniaka przyjął święcenia kapłańskie. Trzy lata później został wysłany do Rzymu, gdzie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim ukończył studia prawnicze. Od 1972 r. przez 27 lat pracował w Najwyższym Trybunale Stolicy Apostolskiej, a od 1998 r. przez rok pełnił funkcję prefekta tej instytucji. 6 stycznia 1983 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W roku 1999 został mianowany prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Równocześnie został Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. Kongregacji przewodził aż do czasu przejścia na emeryturę w 2015 r.

Był postulatorem spraw beatyfikacyjnych bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. Sancji Szymkowiak.

Jako biskup, arcybiskup i kardynał Zenon Grocholewski brał udział w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele oraz reprezentował Ojca Świętego na lokalnych uroczystościach rocznicowych w ponad 20 krajach, m.in. w Polsce, na Filipinach, w Słowacji, na Białorusi, w Ameryce Północnej i Południowej i w wielu innych. Wziął udział w dwóch posiedzeniach konklawe: w dniach 18-19 kwietnia 2005 r., które wybrało Benedykta XVI i 12-13 marca 2013 r., które wybrało papieża Franciszka.

Kard. Grocholewski był autorem ponad 550 publikacji w 12 językach. W większości są to prace naukowe, zwłaszcza z prawa kanonicznego procesowego i małżeńskiego.

Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij