Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Zmarł o. Thaddée Matura OFM (1922-2020)

13.01.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

W niedzielę, 5 stycznia 2020 r. w szpitalu w Montrealu w Kanadzie, odszedł do Pana o. Thaddée Matura OFM z kanadyjskiej Prowincji Świętego Ducha. Przeżył 97 lat, w Zakonie 79 lat, jako kapłan 71 lat.

O. Thaddée (Tadeusz) Matura OFM, syn Franciszka i Franciszki zd. Sieńskiej, urodził się 24 października 1922 r. W Zalesiu Wielkim w Polsce. W 1935 r. wstąpił do Kolegium Serafickiego przy klasztorze w Kobylinie (Prowincja Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych). W 1938 r. wraz z rodziną wyemigrował do Kanady, kontynuował naukę w Kolegium Serafickim w Edmonton w Albercie. 7 kwietnia 1940 r. wstąpił do nowicjatu Braci Mniejszych w Sherbrooke (Quebec), pierwszą profesję zakonną złożył 13 kwietnia 1941 r., święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1948 r. Od 1950 r. studiował w Antonianum w Rzymie, a następnie w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie.

Był członkiem kilku komisji teologicznych, liturgicznych i ekumenicznych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz współpracował w różnymi czasopismami z zakresu teologii i duchowości, opublikował kilka pism o duchowości św. Franciszka i św. Klary. W 1964 r. został członkiem wspólnoty OFM współpracującej z Wspólnotą Ekumeniczną Taizé; mieszkał tam do 1972 r. W późniejszych latach był członkiem wspólnoty OFM w Awinionie, ostatecznie powrócił do Kanady w 2018 r.

O. Thaddée Matura OFM jest znany z licznych publikacji na temat świętego Franciszka i św. Klary i ich pism oraz o duchowości franciszkańskiej. Długa bibliografia wymownie świadczy o jego pracy i zaangażowaniu franciszkańskim. Jego imię trwale zapisało się w historii studiów franciszkańskich.

Pamiętajmy o  nim w naszych modlitwach.

za: ofm.krakow.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij