Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Zmarł obrońca krzyża na cmentarzu wojennym w Dytiatynie na Ukrainie

01.08.2022 . kg

Bołszowce | Klasztor bł. Jakuba Strzemię - Bołszowce

22 lipca 2022 r. zmarł Petro Grudzewycz odznaczony przez prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudę medalem Virtus Et Fraternitas mieszkaniec Dytiatyna. W czasach komunistycznych nie zgodził się na zniszczenie krzyża na cmentarzu wojennym polskich żołnierzy poległych w bitwie z bolszewikami 16 września 1920 r.

 

Na polu bitwy, w miejscu, w którym pochowano poległych w bitwie 97 żołnierzy, w latach międzywojennych zbudowano pomnik-kaplicę na ich cześć. Cmentarz ten został zniszczony w latach powojennych przez władze sowieckie, ale nie udało im się przewrócić masywnego, żelaznego krzyża nagrobnego. W 1986 r. Petro Grudzewycz odmówił wykonania polecenia zniszczenia krzyża, ale przewiózł go i postawił przy pobliskiej cerkwi. Został za to ukarany przez władze kołchozu karą dyscyplinarną. W skutek wykonywania ciężkiej pracy doznał przy tym rozległego urazu kręgosłupa, będącego przyczyną jego trwałego kalectwa.

Przed śmiercią pan Grudzewycz chorował na nowotwór i przeszedł kilka operacji, które częściowo zostały pokryte przez Konsulat RP we Lwowie i franciszkanów z klasztoru w Bołszowcach. W pogrzebie zmarłego uczestniczył o. Michał Staszak, gwardian klasztoru bł. Jakuba Strzemię w Bołszowcach.

Składamy wyrazy współczucia rodzinie zmarłego i mamy nadzieję, że dobry Bóg wynagrodzi mu za jego trudy w Królestwie niebieskim.

Stanisław Pękala OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij