Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Życia nie można zmarnować” przed rocznicą wydarzeń w Peru

06.08.2016 Jan Maria Szewek

Peru Pariacoto | Franciscanos Conventuales, Parroquia Senor de Mayo

Dziś o godz. 12.50 TVP1 przypomni film o Błogosławionych Misjonarzach-Męczennikach: Zbigniewie Strzałkowskim i Michale Tomaszku. Wkrótce bowiem minie 25. rocznica ich śmierci.

Dokument w reż. Krzysztofa Tadeja „Życia nie można zmarnować” w tym roku otrzymał wiele nagród, a wśród nich tę najbardziej prestiżową, przyznaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” w Watykanie.

Twórcy filmu „Życia nie można zmarnować”:

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Tadej

Zdjęcia: Wojciech Kozłowski

Dźwięk: Wojciech Zająkała

Światło: Sławomir Dębkowski

Montaż: Paweł Gołdziński

Lektorzy: Janusz Szydłowski, Lesław Żurek

Oprawa muzyczna: Joanna Fidos

Kierownik produkcji: Katarzyna Ragu-Pokropek, Tomasz Rychter

Producent: Ryszard Urbaniak

Redakcja: Joanna Ładzińska-Molak, Rafał Sztejka SJ

Współpraca realizacyjna i produkcyjna: Jan Maria Szewek OFMConv (Polska), Dariusz Mazurek OFMConv (Peru)

Film można nabyć w sklepie internetowym i w sklepie z Artykułami Religijnymi przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie.

Błogosławieni o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak).

Przywódcy tej organizacji oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian. Misjonarze bowiem oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną.

„W czasie suszy i głodu włączyli się w krajowe i diecezjalne programy żywnościowe Caritas. Wspomagali szkoły w rozbudowie, wyposażeniu biblioteki. Miejscowych chłopów andyjskich uczyli profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą. Zdobywali dla nich leki i sami wozili zakażonych do szpitala miejskiego. Przygotowali projekt budowy instalacji wodnej” – przypomina o. Szymon Chapiński, który od początku uczestniczył w procesie beatyfikacyjnym franciszkanów.

Chlebem eucharystycznym i chlebem powszednim karmili 72 miejscowości rozsiane na powierzchni odpowiadającej mniej więcej naszym Tatrom wraz z Podhalem.

9 sierpnia 1991 r. terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. O. Zbigniew miał wówczas 33 lata, a o. Michał - 31.

Zbrodniarze przy ciałach zakonników zostawili informację: „Tak umierają lizusy imperializmu. Niech żyje Ludowe Wojsko Partyzanckie”.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca - w sierpniu 1991 roku - rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. „positio”, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego.

„Positio” jest podstawą do dyskusji merytorycznej. Watykańskie komisje: teologiczna i historyczna prowadziły studium zebranej dokumentacji. Opinie komisji były przychylne. Akta sprawy zostały przekazane do Komisji Kardynałów, którzy jeszcze raz rozpoznali całą sprawę. I ich opinia była pozytywna. Prefekt Kongregacji zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie sług Bożych błogosławionymi. Franciszek wyraził na to zgodę.

3 lutego 2015 r., po sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę na beatyfikację polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

13 lutego o. Jarosław Zachariasz, wyższy przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należeli męczennicy, spotkał się w Peru z ordynariuszem diecezji Chimbote w celu ustalenia ceremonii beatyfikacyjnej. W spotkaniu wzięli ponadto udział postulator generalny Zakonu Franciszkanów o. Angelo Paleri i sekretarz generalny ds. animacji misyjnej o. Jarosław Wysoczański, który niegdyś był przełożonym męczenników w klasztorze w Pariacoto.

Wcześniej, 23 stycznia, prowincjał o. Jarosław Zachariasz i jego delegat dla Peru o. Jacek Lisowski wzięli udział w posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Peru. Zaprezentowali wówczas historię misji franciszkańskiej w Pariacoto i męczeństwa ojców Michała i Zbigniewa.

Przytaczając zeznania świadków w procesie, na czele z Abimaelem Guzmanem, przywódcą i ideologiem Świetlistego Szlaku, przypomniano również, iż współbracia są męczennikami za wiarę, o czym jest przekonana od samego początku miejscowa wspólnota wiernych w Pariacoto.

Michał i Zbigniew zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 r. w Chimbote.

Błogosławieni należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 r. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Franciszkanie nadal prowadzą tam swoją działalność, a także w Limie i w Chimbote.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij